Jestem sobie artystą czyli Tu Sprzedaję http://srebrnaagrafka.pl/artysci/bell

środa, 11 maja 2011

Jak robić zdjęcia modeliniakom?

Widzę że wiele osób ma z tym problem. Ja osobiście nie uważam się za eksperta, ale myślę że moje zdjęcia są nie najgorsze, więc postanowiłam troszkę o tym napisać.

Do robienia zdjęć najlepiej zabrać się wtedy, kiedy niebo jest bezchmurne, w godzinach między 11 a 15 powiedzmy (bo to też zależy od pory roku itp). Ja u siebie robię koło 12, wtedy na moim oknie jest najlepsze światło. Wybieramy zawsze miejsce nasłonecznione, oświetlone naturalnym światłem. Jasne, można się też bawić w ustawianie oświetlenia, ale ja jakoś nie mam do tego cierpliwości :)
Zdjęcia dobrze jest robić na białym tle, moje ,,stanowisko" wygląda tak

Jest to jak widać parapet, na nim pokrywka od pudełka. Jest śliska i mniej odbija światło niż biała kartka, poza tym jest wyżej i łatwiej ją ustawić tak, żeby framuga nie rzucała cienia.

Teraz na tle układamy to, co chcemy fotografować. Ustawiamy w aparacie funckję ,,makro" (guzik z kwiatuszkiem) i robimy zdjęcia. Ja z reguły każdemu przedmiotowi robię 10 - 20 zdjęć.

Gdy już wszystko jest gotowe, ładujemy fotki do komputera. Te nieostre czy prześwietlone najlepiej od razu wyrzucić. Spośród pozostałych wybieramy to, które najlepiej prezentuje nasz przedmiot.

Wybrane zdjęcie wrzucamy do Gimpa (do pobrania za darmo np. tutaj )
Tu była moja pierwotna wersja:
Za pomocą skalpela (zaznaczone na czerwono) kadrujemy zdjęcie, obcinając zbędne boki


Teraz rozwijamy pasek ,,kolory" i wybieramy pozycję ,,krzywe"


Przeciągając linię myszką ustawiamy odpowiednie parametry. Możemy rozjaśnić tło, nie tracąc kolorów. Tak wygląda zdjęcie po obrobieniu za pomocą krzywych:

Teraz możemy eksperymentować z kontrastem, nasyceniem kolorów itp. Wszystkie opcje znajdziecie w manu ,,kolory"


Drugi sposób:
Sprawdza się przy zdjęciach z mocnym, wyraźnym cieniem. Takich jak to:

Zdjęcia ładujemy do Gimpa. Kadrujemy, w takim sam sposób jak poprzednią fotkę. Możemy też za pomocą krzywych i kontrastu poprawić kolorki. Nie zwracamy uwagi na tło.

Teraz w kwadracikach oznaczonych na poniższym obrazku numerem 1 ustawiamy kolor biały. Następnie za pomocą kubełka z farbą wypełniamy tło, obszary między biglem itp. Omijamy cienie.


Możemy jeszcze bawić się w nasycenie koloru i krzywe :)

Zdjęcia są małe i słabo czytelne (te ze screenami), ale mam nadzieję że uda wam się w tym połapać. Jak dam większe fotki to cały post mi się rozjedzie. W razie pytań, piszcie w komentarzach.

3 komentarze:

 1. Ja zaraz ściągne Gimpa, bo te foty po obrobieniu wyglądają 1000000 razy lepiej!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie mogę go ściągnąć ;( A szkoda bo zdjęcia by były o wiele lepsze!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bell, a jak dodajesz te zdjęcia na bloga, bo ja nie mogę...


  Mam juz obrobione i nie mogę dodać :(

  OdpowiedzUsuń